Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

DÜNYA İNTERNET BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASINDA TÜRK MİLLİ TAKIMI 24 MADALYANIN 12’SİNİ KAZANARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

DÜNYA İNTERNET BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASINDA TÜRK MİLLİ TAKIMI  24 MADALYANIN 12’SİNİ KAZANARAK DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve Dünya genelinde katılan on binlerce yarışçı elemeleri sonucunda yapılan bu yılın Dünya İnternet Klâvye Şampiyonası sonuçlandı. Finallerde derece alabilen 1247 yarışçı arasında Türkler 1 şampiyonluk, 5 ikincilik, 6 üçüncülük alarak takım sıralamasında bu yıl da Dünya Şampiyonluğunu kazandı. 

Anadil ve çok dilli (17 dil) ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er  yarışçıya verilecek 24 madalyanın 12’sini Türkler kazanarak takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu.

Tüm kategoriler genelinde ülke sıralamalarında, Türkiye 12 madalya, Çek Cumhuriyeti 3 madalya, Japonya 3 madalya, İtalya 2 madalya, ABD 2 madalya, İspanya 2 madalya kazandılar. 

Türk Millî Takımı, ilk ona giren10’ar yarışçıdan oluşan Onur ve Teşvik Tablosunda aldığı puanlara göre 8 kategoride, takım halinde 5 Dünya Şampiyonluğu, 2 Dünya İkinciliği ve 1 Dünya Dördüncülüğü elde etmiştir. Bu derecelerle de Millî Takımımız takım halinde de Dünyanın en başarılı ekibi olmuştur.

Yarışma sonuçları ile basın bülteni, madalya alan öğrenciler ve şampiyon Türklerin bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.