Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

ÇOCUKLAR İÇİN "ONLINE İNOVASYON YARIŞMASI"

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında "Online İnovasyon Yarışması" düzenlendi. Türkiye'nin çeşitli illerinden 5. sınıf öğrencilerinin proje gönderdiği ve ilk kez düzenlenen yarışmanın ödül törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da online olarak katıldı.
ÇOCUKLAR İÇİN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında "Online İnovasyon Yarışması" düzenlendi. Türkiye'nin çeşitli illerinden 5. sınıf öğrencilerinin proje gönderdiği ve ilk kez düzenlenen yarışmanın ödül törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da online olarak katıldı.

2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. döneminden bu yana yürütülen Bilişimle Üretim Pilot Projesi ile Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. 23 Nisan etkinlikleri kapsamında, projenin yürütüldüğü okullardan katılan 28 takımla "Online İnovasyon Yarışması" yapıldı.

İlk kez online ortamda yapılan yarışmaya, Türkiye'nin çeşitli illerindeki ortaokul 5. sınıf öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. Selçuk Özdemir'in katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler, bir tasarım problemine Tinkercad üzerinden 3 boyutlu çizimle çözüm getirdi. Yarışma sırasında öğrencilerden disiplinlerarası çalışma, iş birliği, problem çözme ve dijital becerisini kullanmaları beklendi.

Online ortamda 4 saat süren yarışmanın ödül töreni de Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla online gerçekleştirildi. Tüm öğrencilerin ödüllendirildiği yarışmada, birinci olan takım öğrencilerinin her birine 750 liralık kültür sanat ürünleri alabilecekleri hediye çeki takdim edildi Ayrıca dereceye giren öğrencilere kupa, dereceye giren öğretmenlere ve okul müdürlüğüne Şilt ile tüm katılımcılara katılım belgesi verildi.

 

Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması

Bakanlığımız tarafından yayınlanan Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye: 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde açık olarak belirtildiği gibi eğitim çift kanatlıdır. Eğitimin öğrencilerin bir mesleğe hazırlanmasının ötesinde onların bir ahlak telakkisine dayalı ve insanı merkeze alan, bilgi anlayışıyla bezeli bütüncül bir yapıda kurgulanması önemlidir. Bu bağlamda, her iki açıdan bahsi geçen uzak hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda ve yine vizyon belgesinde açık olarak belirtilen "Öğrencilerimizle birlikte, kendilerine bilişimle üretim becerileri kazandırmaya yönelik olarak, kodlama ve 3D tasarım etkinlikleri yürütülecektir." hedefi doğrultusunda Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması devam etmektedir. Pilot uygulamaya Sayın Prof. Dr. Selçuk Özdemir ve Bilişim Garajı ekibi sosyal sorumluluk kapsamında bilabedel destek vermektedir.

2019 Şubat ayında küçük pilot olarak başlayan çalışma, 2019-2020 eğitim öğretim yılında kamu-özel sektör işbirliği ile 81 ilde 27 ilkokul, 95 ortaokul ve 17 imam hatip ortaokulunda olmak üzere toplam 139 okulda eş zamanlı olarak devam etmektedir. Pilot uygulama kapsamında öğrencilerin uzaktan eğitim sistemi üzerinden takip edebilecekleri içeriklerle uyumlu akıllı kart tasarım setleri, 3B yazıcılar ile yılsonunda yapılmak üzere proje malzemeleri gönderilmektedir. Ayrıca süreç akademik bir ekip tarafından değerlendirilmektedir. 

Zorunlu şartlardan dolayı evlerden eğitim öğretimlerine devam eden öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması kapsamında birçok çalışma yürütülmektedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Bakanlığımız, ilk kez yapılan online inovasyon yarışması (Hackidhon) ile öğrencilerin online olarak problem çözme ve işbirliği içinde çalışabilme becerilerinin gelişimi desteklenmektedir.

Online olarak yapılan Hackidhon boyunca öğrencilerin, o gün ilk kez karşılaştıkları bir probleme, 3 kişilik takımlar olarak, kimseden destek almadan kendi başlarına çözüm bulmaları istenmiştir. Hackidhon kapsamındaki bu süreç öğrencilerin hayatlarında karşılarına çıkabilecek anlık problemlere çözüm üretebilme becerilerini desteklemek için geliştirilmiştir. Ürün tasarım süreci dijital bir araç olan Thinkercad üzerinden gerçekleştirilmiş olup, öğrencilerin disiplinler arası çalışabilme ve bilişimle üretim becerilerini sergilemeleri istenmiştir. Ayrıca yarışma, Hackidhona katılan öğrencilerin aileleri ve 3B tasarım konusunda uzmanların katkılarıyla gerçekleştirildiği için bilişimle üretim kültürünün yaygınlaşması adına önemli bir adım olarak görülmektedir.

Yarışmaya katılan tüm öğretmen ve öğrenciler ödüllendirilmiş olup yarışma sonunda ilk üçe giren takımların ödülleri Sayın Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından, yine online olarak gerçekleştirilen ödül töreni ile taktim edilmiştir. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin aktif olarak katıldığı yarışmanın ilerleyen dönemlerde Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması kapsamında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Derece Alan Okullar:

Derece

Dereceye Giren Takımlar

Takım Lideri Öğretmen

Okul Müdürü

Okul Adı

Birincilik Derecesi

Mustafa Arda Konuk

Elif Yanpala

Serra Banu Sağıroğlu

Banu Aksu

Hüseyin Aydın

Arif Nihat Asya Ortaokulu, Bilecik

İkincilik Derecesi

Alpay Özgün Kartal

Ece Şahin

Ege Korkmazer

Vildan Öztürk Kavak

Cihan Çanga

Şehit Özkan Özendi Ortaokulu, Ankara

Üçüncülük Derecesi

Mehmet Enes Tuğcu

Gökmen Malçok

Sümeyye Ebrar Uysal

Fatih Uçar

Hikmet Özay

Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu, İzmir

 

Online İnovasyon Yarışmasına Katılan Tüm Okullar.

SN

Öğretmenin Adı Soyadı

Müdür Adı

Okul Adı

İl

1

Edhem Ersin Kelleci

Alper Teke

Vakıfbank Ortaokulu

Adana

2

Murat Kireçlipınar

Zafer Balı

Şehit Sami Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu

Afyonkarahisar

3

Serhat Kağan Şahin

Meral Almus

Ahmet Yesevi Oratokulu

Ankara

4

Vildan Öztürk Kavak

Cihan Çanga

Şehit Özkan Özendi Ortaokulu

Ankara

5

Ferhan Emiroğlu

Yılmaz Öztoprak

Gülhane Ortaokulu

Ankara

6

Ertuğrul Demirer

Ünal Aydın

Derbent İmam Hatip Ortaokulu

Ankara

7

Murat Aydın

Kadriye Kaplan

Hacı Mustafa Tarman Ortaokulu

Ankara

8

Ergin Taştan

Atila Ulaş

Melikşah Ortaokulu

Ankara

9

Duygu Bayram Candan

Murat Tekçe

Cebeci Ortaokulu

Ankara

10

Burcu Yılmaz

Galip Kapan

Maltepe Ortaokulu

Ankara

11

Banu Aksu

Hüseyin Aydın

Arif Nihat Asya Ortaokulu

Bilecik

12

Bekir Hız

Ahmet Koçer

Kezban-Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu

Denizli

13

Kevser Diker

Salih Şenol

Edirne Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu

Edirne

14

Burcu Kaya

Nihat Demir

Gülay Kanatlı Ortaokulu

Eskişehir

15

Pelin Yazar Tunç

Ahmet Berberler

Melahat Ünügür Ortaokulu

Eskişehir

16

Afet Özlet Kostakoğlu

Yusuf Tanış

Teyyaredüzü Ortaokulu

Giresun

17

Burak Eskici

Oğuz Kağan Sinan

Kemal Hasoğlu İmam Hatip Ortaokulu

İstanbul

18

Seden Razi

Orhan Dağ

Şehit Büyükelçi Galip Balkar Ortaokulu

İstanbul

19

Çiğdem Özyanık

Abdullah Korkmaz

Kartaltepe Ortaokulu

İstanbul

20

Fatih Uçar

Hikmet Özay

Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu

İzmir

21

Ayhan Sutaşır

Mehmet Özdemir

Kilis Toki Ortaokulu

Kilis

22

Osman Aydemir

Hüseyin Bağcı

Karatay Hürriyet Ortaokulu

Konya

23

Abdurrahman Özdemir

Muhammet Mücahit Gündoğan

Vestel Ortaokulu

Manisa

24

Besime Uğurlu

Harun Öcal

Nevşehir H. Lütfi Pamukçu Ortaokulu

Nevşehir

25

Elif Tok Şimşek

Onur Uca

Şehit Nedip Cengiz Eker Ortaokulu

Tunceli

26

Suzan Gümüş

Saim Adanaş

Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Van

27

Berru Sağır

Kadir Korkmaz

Merih Şuğle Ortaokulu

Zonguldak

 

23-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-2020

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.