Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

“Bir yerlere varmak için önce kendine uğramalı insan”

İstanbul Aydın Üniversitesi ile Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İletişim Daire Başkanlığının ortaklığında "İşyerinde Kurumsal İletişim, İş Etiği ve İş Ahlakı" konulu seminer düzenlendi.
“Bir yerlere varmak için önce kendine uğramalı insan”

İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Koordinatörü Mehmet Ekinci, “Buradan bütün ülkeye, bütün insanlara tek mesajım, Ragıb İsfehani´nin söylediği cümle: ‘Bir yerlere varmak için önce kendine uğramalı insan, insanın gideceği bütün yollar kendinden geçer.’ 

İstanbul Aydın Üniversitesi ile Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü İletişim Daire Başkanlığının ortaklığında "İşyerinde Kurumsal İletişim, İş Etiği ve İş Ahlakı" konulu seminer düzenlendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Ankara Bölge Eğitim Koordinatörü Mehmet Ekinci´nin verdiği seminer 28 Aralık 2016 tarihinde 10:00 ile 12:00 saatleri arasında Ankara Hizmet İçi Eğitim Salonunda gerçekleştirildi. Seminere çok sayıda kurum personeli katılımcının yanı sıra Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Rüşen de katıldı.

Ekinci, “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz seminerimizin konusu Kurumsal İletişim, İş Etiği ve Ahlakı kavramlardır. Gerek Türkiye´de gerekse Türkiye´deki tüm kurumlarda iş verimliliğini arttırmak için, bir ofiste veya bir kurumda çalışan insanlar arasındaki iletişimin öneminden bahsettik. Tabi kişiler arası iletişime başlamadan önce bireyin önce kendisiyle iletişim kurmasının gerekli olduğunu, kendisiyle iletişim kuramayan birinin kurumsal iletişim veya dış dünya ile iletişim gerçekleştiremeyeceğinden bahsettik ve bunu canlı örneklerle sahnede de uyguladık. İçinde yaşadığımız ortamda ve ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda mevcut şartların insan psikolojisinde tahribatlara yol açabileceğini fakat bu tehlike ve tahribatların önceden kişinin kendisiyle kuracağı iletişimle atlatılabileceğini, fazla zarar görmeden bireyin kendisiyle yapacağı iletişimle bu riskleri rahatlıkla göğüsleyebileceğini anlattık. Hani Yunus diyor ya, ‘Bir ben vardır bende, benden içeri’ bizim ülkemizdeki hata insanların kendileriyle iletişim kurmayı öğrenmeden dış dünyayla iletişime geçmeleridir.

 

“Önce kendi zihin haritamıza bakmalıyız”

Problemlerin tamamının yetiştirilme tarzımızdan, çocukluğumuzdan ve genetik yapımızdan kaynaklandığını vurgulayan Ekinci, “dış dünyadaki birilerini eleştirirken, aşağılarken, kurumumuzdaki yöneticileri veya ülkemizin içinde bulunduğu sistemi eleştirirken öncelikle kendi zihin haritamıza bakmalıyız” diye konuştu.

Önce kendi kodlarımızı esnetebilmeyi başarmamız gerektiğini söyleyen Ekinci sözlerine şöyle devam etti: “O kodları tanımayı başardıktan sonra sistemin sıkıntılı olmadığını veya sistemin içerisinde nerede durduğumuzu da kendimiz çok rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Buradan bütün ülkeye, bütün insanlara tek mesajım, Ragıp İsfehani´nin söylediği cümle; “Bir yerlere varmak için önce kendine uğramalı insan, insanın gideceği bütün yollar kendinden geçer.” Kendilerine karşı etik olan insanlar topluma, kurumlara ve insanlara karşı da etik davranırlar.

Seminerde anket de yapılırken katılımcıların konuyla ilgili soruları cevaplandırıldı.

29-12-201629-12-201629-12-201629-12-2016

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.