Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Bakan Avcı: “FATİH Projesi, Avrupa´da Örneği Olmayan, İçerik ve Derinlik Olarak Çok Büyük Bir Eğitim Projesidir”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Fatih Projesiyle bilişim teknolojilerinin eğitime uyarlanmasında Avrupa ülkelerinden daha başarılıyız.” dedi.
Bakan Avcı: “FATİH Projesi, Avrupa´da Örneği Olmayan, İçerik ve Derinlik Olarak Çok Büyük Bir Eğitim Projesidir”

Bakan Nabi Avcı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş’le birlikte 11 Aralık 2014’te Belçika’nın Brüksel şehrinde yapılan Dijital Çağda Eğitim Konferansına katıldı.

Belçika´da görev yapan Türk öğretmenlerle de bir araya gelen Bakan Avcı, Yunus Emre Enstitüsü Brüksel Türk Kültür Merkezini ziyaret etti.

“FATİH Projesi´nin gündeme gelmesiyle çok mesafe aldık, Avrupa´ya göre  iyi bir noktadayız”

Bakan Avcı, 2003´ten bu yana özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın yönlendirmeleriyle FATİH Projesi´nin gündeme gelmesiyle çok mesafe alındığını belirterek şöyle dedi:  “Avrupa´ya göre  iyi bir noktadayız. Onlarla paylaşacak pek çok birikimimiz var. Onlar da bunu biliyorlar. Ben de kendilerini Türkiye´ye davet ettim. Dolayısıyla pek çok alanda çok verimli işbirliği imkânlarımız olduğunu karşılıklı olarak artık biliyoruz."

Bakan Avcı, Brüksel temaslarının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Bu toplantıda diğerlerine göre biz biraz daha başımız dik bir ülke görüntüsü verdik. Biliyorsunuz FATİH Projesi  yeni bilişim ve enformasyon teknolojilerinin eğitime uyarlanması noktasındaki başarılı uygulamalar nedeniyle geçen ay İtalya´da ödül almıştı. FATİH Projesi gerçekten Avrupa´da örneği olmayan, gerek kapsam olarak gerek içerik ve derinlik olarak çok büyük bir eğitim projesi. O bakımdan Türkiye´nin birikimini böyle uluslararası bir toplantıda bir kere daha fark etmiş olmaktan ötürü mutluyum."

 

Bakan Avcı, konferansa ilişkin değerlendirmelerinde şunları paylaştı: “Bütün konuşmalarda beni çok memnun eden, bizim bilmediğimiz yeni hiçbir şey söylenmedi. Hatta onların bilmediği, ama bizim bildiğimiz şeyler olduğunu da bu vesileyle gördüm. Onlar adına üzücü olabilir, ama kendi adımıza doğrusu sevindim. Yani bu konuda biz çok iyi yerde duruyoruz. Çok güzel bir birikimimiz olduğunu ve inşallah bu avantajımızı zaman içerisinde diyelim PISA gibi herkesin sonuçları itibariyle değerlendirdiği süreçlere de yansıtacağımızı ümit ediyorum.” dedi

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.