Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'ndan YEĞİTEK'e ziyaret

Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı'ndan bir heyet, 22 Şubat 2021 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'ndan YEĞİTEK'e ziyaret

Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı'ndan bir heyet, 22 Şubat 2021 tarihinde MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Covid- 19 nedeniyle ülkemizde uygulanan Uzaktan Eğitim Sürecinin ayrıntılarını öğrenmek, EBA Portali hakkında incelemelerde bulunmak ve bilgi edinmek üzere gelen heyet, toplantıda bir araya geldi. Heyette; Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin AMRULLAYEV, Uluslararası İş Birliği Genel Müdürü Tural AHMADOV, Bilim, Yüksek ve Ortaöğretim Genel Müdürü Nijat MAMMADLI, Meslek Eğitimi Devlet Ajansı Müdürü Parviz YUSIFOV yer aldı.

Toplantıya YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, MEB Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu EYİSOY DALKIRAN, AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İkili İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Ali AKDAĞ ile İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ömer Can CÖMERT, YEĞİTEK Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK, Sistem Yönetimi Daire Başkanı Şamil DEMİRCAN ve Teknik Uzman Funda İNCE katıldı. Heyete, YEĞİTEK'in tarihçesi, FATİH Projesinin genel çerçevesi, yapılan çalışmalar, öğretmen eğitimleri, Sayılarla Uzaktan Eğitim konularında bilgiler verilerek Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'nın bileşenlerini anlatan detaylı bir sunum yapıldı. Uzaktan Eğitimin Geleceği ve Hedeflerinin anlatılmasının ardından Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi hakkında genel bilgiler verildi.

AMRULLAYEV, içerik bölümünü çok beğendiğini dile getirdi

Sunumun ardından Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin AMRULLAYEV birkaç soru sordu.  AMRULLAYEV'in, "Mart 2020'de yeni bir site kurmaktansa önceden EBA sisteminiz olduğu için uzaktan eğitime devam ettiniz. Peki, bu sistemi geliştirmenin size maliyeti ne oldu?" şeklindeki sorusuna YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ şöyle cevap verdi:

"EBA sistemimiz pandemiden önce asenkrondu. Canlı ders, video konferans özelliği yoktu. Pandemiyle birlikte aynı anda 50 bin kullanıcının sisteme giriş yapabilmesi için Zoom'dan lisans satın aldık. Tabii bu ihtiyacımızı tam karşılamadı. Aynı zamanda hem Zoom hem de diğer firmaların ücretsiz versiyonlarını da kullanıyoruz. Onlara EBA ile entegrasyonlu bir ara yüz sağladık. Öğretmen ve öğrenciler EBA üzerinden ücretsiz olarak sistemlere geçiş yapıyorlar. Böylece hangi öğretmenin hangi dersi işlediğini takip edebiliyoruz. Bu maliyet olarak daha uygun bir çözüm oldu. Hepsine lisans satın almaya kalksaydık çok maliyetli olurdu. Önümüzdeki dönemde ihtiyaca yönelik olarak yerli çözümler geliştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor."

Bakanı AMRULLAYEV, ülkesindeki öğrencilerin bu dönemde daha çok telefonun sağladığı internet imkânı ile eğitim aldıklarını, bunun yanı sıra iki TV kanalından eğitim verildiği bilgisini paylaştı. EBA'da yer alan örnek içerik videolarını izleyen, sınavlara yönelik testleri inceleyen AMRULLAYEV, özellikle içerik bölümünü çok beğendiğini dile getirdi. Ayrıca içeriklerimizi, kendi müfredatlarına uygun bir şekilde Azerice'ye çevirtip kullanmak istediklerini, bu durumu Millî Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK ile görüşeceklerini belirtti.

Sunumun ardından EBA Kontrol Merkezini inceleyen heyet, EBA TV stüdyolarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ziyaret karşılıklı iş birliğine yönelik temennilerle sona erdi.

 23-02-202123-02-202123-02-2021

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 9400

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.