Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

700 Bin Tablet Bilgisayarın Dağıtımı Gerçekleşti

    Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bazıları diyor ki ´FATİH Projesi sona erdi. Tablet bilgisayar dağıtımı artık yapılmayacak´. Bunu neye dayanarak söyledikleri belli değil. Madem Fatih Projesi sona erdi, bugün dağıtılan 700 bin tablet bilgisayara ne diyeceksiniz? Hatta gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesi de şu anda yapıldı, neticelenecek, ilan edilecek. Buna ne diyeceksiniz”
700 Bin Tablet Bilgisayarın Dağıtımı Gerçekleşti

 

 

Millî Eğitim Bakanlığının 700 bin tablet dağıtım töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 22 Mayıs 2015 tarihinde ATO Congresiumda gerçekleşti. Yeni nesil tabletlerin dağıtım törenine Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adalet Bakanı Kenan İpek, Ankara´daki okullardan 3 bin öğrenci ve öğretmen katıldı.

Aynı saatlerde 81 ilde de bakanların, öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla tablet dağıtım törenleri yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep, Samsun, İzmir ve Sivas´ta gerçekleştirilen dağıtım törenlerine canlı bağlandı.

 

“İnşallah 2016 yılından itibaren 4 yıl süreyle 10 milyon 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize teslim edeceğiz”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünün ülke eğitim tarihinde son derece önemli bir gün olduğunu belirterek duyduğu heyecanı dile getirdi.  

Projede bir aksama olmasına tahammül edemeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle dev projelere ülkede alışamayanlar vardı. Onları da buna alıştırmamız gerekiyor. Onun için kararlı olmamız lazım, yol haritamızı gayet iyi uygulamamız lazım ki buna öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz gün geçtikçe evet, bizim devletimiz yapar, gerek etkileşimli tahtalar, gerek tablet bilgisayarlarla beraber bu gerçekleşti ve geleceğe çok daha farklı bakıyoruz, desinler." ifadesini kullandı. 

Bugün 81 ilde 700 bin tablet bilgisayarın öğrencilere teslim edildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 737 bin 800 tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 2016 yılından itibaren 4 yıl süreyle 10 milyon 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize teslim edeceğiz. Şu anda ihalesi yapılarak sonuçlandırma safhasına gelindi. Bu safhadan sonra Türkiye´de ve dışarıda üretimi yapılacak, bununla beraber ülkemiz aynı zamanda bilişim teknolojisinde bir üs olmanın, uygulama alanı olmanın da adımını atmış olacaktır. Sadece pazar değil aynı zamanda bu işin üssü hâline de gelmiş olacağız" dedi.

 

"Çok güçlü ve kaliteli bir altyapı kuruyoruz"

 

Tabletlerin öğrencilere ve öğretmenlere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu tablet bilgisayarların milletimiz ve memleketimiz için hayırlı araştırmalara, hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum. Fatih Projesi ile eğitimde çok güçlü ve kaliteli bir altyapı kuruyoruz" diye konuştu.

Tabletlerin tamamen yerli tasarımlarla Türkiye´de üretildiğini, birçok bakımdan piyasadakilerden daha üstün niteliklere sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fatih Projesi sadece tablet bilgisayarlardan ibaret değil bilgisayarlarla birlikte etkileşimli tahtayı, çok fonksiyonlu yazıcıyı, fiber optik internet bağlantısını öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu altyapıyı tamamlayacak şekilde her derse özgü eğitim içeriği hazırlanıyor. Videolarla, görsellerle dersler daha anlaşılır, daha zevkli hâle getiriliyor. Bu çalışmaların da süratle tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunulacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazılarının "Fatih Projesi sona erdi. Tablet bilgisayar dağıtımı artık yapılmayacak" dediğini aktararak, "Bunu neye dayanarak söyledikleri belli değil. Madem Fatih Projesi sona erdi, bugün dağıtılan 700 bin tablet bilgisayara ne diyeceksiniz? Hatta gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesi de şu anda yapıldı, neticelenecek, ilan edilecek. Buna ne diyeceksiniz" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde öğrencilere ücretsiz ders kitabı dağıtımına başlandığını hatırlatarak bunun eğitime verdikleri önemin bir göstergesi olduğunun altını çizdi. "Geçmişte, eski Türkiye´de bırakın kitapları hazır bulmayı paranızla bile bunları alamıyordunuz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir süreçten bugünlere gelindiğine dikkati çekti. 

 

"Tabletleri amacına uygun kullanın"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye´yi gençlerin büyüteceğini ve yükselteceğini belirterek, bu nedenle 2023, 2053, 2071 hedeflerini belirlediklerini söyledi. Bu yol haritasının ilk istasyonunun Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü 2023 olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başı millî gelir hedeflediklerini belirtti.

Bu hedefler konulmazsa bir yere varılamayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Yeni Türkiye, kökü mazide olan ati. Bu anlayışla tarihine, kültürüne, inancına, değerlerine sımsıkı sarılan nesiller tarafından inşa edilecektir. Bunun nedenle eğitim-öğretim kalitesinin yükselmesi, ufkumuzun genişlemesi için tüm imkânlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Benim sizden isteğim, bu tabletleri, interneti amacına uygun kullanmanızdır. Millî Eğitim Bakanımız Nabi Avcı hocamızın da kaydettiği gibi bilgisayarın sanal dünyasında kaybolup gerçek hayattan, okulunuzdan, öğretmeninizden, özellikle kitaptan uzaklaşmayın. Aslolan kâğıt, kitap, kalemdir. Aslolan öğretmendir, onun size aktardığı irfandır, hikmettir. Teknoloji, bilgisayar, internet ancak yardımcı eğitim aracıdır." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, 11 okuldan 22 öğrenci ve 11 öğretmene tablet bilgisayarlarını verdi, anı fotoğrafı çektirdi.    

 

“Bu proje, kalbiselimle, aklıselimle düşünebilen, bakabilen her vatandaşımızın gurur duyacağı millî bir projedir”

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi´nin yoluna devam ettiğini belirterek, "Bu proje, kalbiselimle, aklıselimle düşünebilen, bakabilen her vatandaşımızın gurur duyacağı millî bir projedir. Yeni Türkiye idealinin en somut göstergelerindendir" dedi.

FATİH Projesi´nin eğitim teknolojilerinin sunduğu imkânları, okulların, dersliklerin, öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunmak üzere başlatıldığını dile getiren Bakan Avcı, "Proje, bu törenle yeni bir merhaleyi daha katetmiş oluyor. Maarifimizin göz bebeği bu proje, bu aşamadan sonra hızını ve temposunu daha da artırarak yoluna devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

 

"Herkes konuşurken biz yapmaya devam ediyoruz"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın riyasetinde başlayan Fatih Projesi´nin, büyük bir vizyonun, büyük bir eğitim hamlesinin adı olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, şöyle devam etti:

"Projede ulaştığımız sayısal büyüklükler, Fatih Projesi´ni dünyanın en büyük eğitim teknolojisi yatırımı hâline getirmiştir. Kurulumu tamamlanan 200 bin etkileşimli tahta, 310 bin derslikte kurulumu devam eden geniş bant hızlı internet altyapısı, dağıtımı yapılan 30 bin çok fonksiyonlu network yazıcı ve bugün ulaştığımız 1 milyon 437 bin tablet, Fatih Projesi´ni bütün dünyanın yakından takip ettiği hatta imrendiği bir konuma taşımıştır. Batıdaki pek çok ülkede, eğitim teknolojisi imkânlarını henüz tartışma safhasındayken bizim bu büyüklükte bir projede aldığımız mesafe, ülkemizin son yıllarda ulaştığı gücün göstergesidir. Gördüğünüz gibi herkes konuşurken biz yapmaya devam ediyoruz."

Bakan Avcı, dağıtımı yapılan tabletlerin ders işleme süreçlerinde kullanılmasının planlandığını ve üstün teknik özelliklerle üretildiğini bildirdi.

Geliştirilen yazılımlar ve üretilen içeriklerin, öğretmenlerin derslerini etkileşimli tahtalar ve tabletler aracılığıyla işlemesine imkân vereceğini ifade eden Bakan Avcı, Türkiye´nin içerik bakımından da şu anda dünyanın en büyük eğitim portallarından birisi hâline gelen Eğitim Bilişim Ağına (EBA) sahip olduğunu belirtti.

EBA üzerinden öğretmenlerin ve öğrencilerin kullanımına açılan dijital içeriklerin sayısının 150 bini aştığını kaydeden Bakan Avcı, "Elektronik ders içeriği üretme sürecine öğretmenlerimizin de katılmasıyla, sahibi olduğumuz içerik havuzunu katlamayı planlıyoruz. Başlattığımız çalışmayla Türkiye, kısa vadede, elektronik ders içerikleri ihraç eden, bu alanda dünyanın diğer ülkelerine öncülük eden bir ülke hâline gelecektir." bilgisini paylaştı.

 

"Biz size çok güveniyoruz"

 

Bakan Avcı, Fatih Projesi´nin yoluna devam ettiğini belirterek, "Bu proje, kalbiselimle, aklıselimle düşünebilen, bakabilen her vatandaşımızın gurur duyacağı millî bir projedir. Yeni Türkiye idealinin en somut göstergelerindendir." diye konuştu.

Gelecekte, bugünün eğitim tarihini yazacak olanların başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu projeyi başlatanları hayırla yâd edeceklerini vurgulayan Bakan Avcı, yeni tabletlerin öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bakan Avcı, tablet dağıtımı yapılan öğrencilere, "Bu araçların size hayırlı niyetlerle verildiğinden emin olun. Bu anlamda tabletinizin, defterleriniz ve kalemleriniz gibi birer eğitim aracı olduğunu unutmayınız. Eminim ki siz değerli öğrencilerimiz, devletimizin bir armağanı olan tabletleri en iyi şekilde değerlendireceksiniz, biz size çok güveniyoruz" sözleriyle seslendi.

 

 

 

Tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi

 

Eğitimde FATİH Projesi için 2015 yılı bütçesinde öngörülen 700 bin tablet alımı ihalesi, Bakanlığın Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce tamamlandı ve sözleşme imzalandı. Kısa sürede üretimi tamamlanan tabletlerin, illere sevkiyatına başlandı.

Tabletler, fiber altyapısı tamamlanmış ve etkileşimli tahtaları takılmış binlerce lisede eğitim gören 700 bin 9. sınıf öğrencisine ve okullarındaki öğretmenlere ücretsiz olarak verilecek.

Dağıtılacak tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi. 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM´e sahip tabletlerde, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarların, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Son nesil kırılmaya dayanıklı Gorilla Glass camla üretilen tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkânı da sağlayacak.

Tabletler, 70 santimetreden düşmeye dayanıklı, 9 milimetreden daha ince, 600 gramdan daha hafif şekilde üretildi. Bütün dünyada 2 yıl garantili olarak üretilmesine rağmen MEB´in aldığı setler, pil dâhil 4 yıllık garantiyle öğrencilerin kullanımına sunulacak. Öğrencilere bu tabletle ayrıca dayanıklı silikon kılıf da verilecek.

Tabletler, öğrenci ve öğretmenlere, birçok faydalı uygulama, yazılım ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yüklü hâlde teslim edilecek. Ayrıca öğretmenlerin e-tahtalarla etkileşim içinde ders işlemesine ve öğrencilerle sınav, ödev, proje gibi veriler paylaşmasına imkân veren etkileşimli sınıf yönetim yazılımı da bu yıl verilecek tabletlere yüklendi.

Bütün tabletler kablosuz erişime açık halde dağıtılacak. Öğrenciler, tabletlerinden MEB´in kendileri için sağladığı güvenli internet içeriği prosedürüyle diledikleri zaman diledikleri yerden internete bağlanabilecek.

 

200 bine yakın etkileşimli tahtanın kurulumu yapıldı

 

FATİH Projesi, k12 seviyesinde, dünyanın en büyük eğitim içeriği portalı olan EBA, etkileşimli tahta, fiber optik internet altyapısı, internet erişimi ve tablet, bileşenlerinden oluşuyor. Proje kapsamında, bugüne kadar 200 bine yakın etkileşimli dijital tahtanın kurulumu gerçekleştirildi. 310 bin dersliğin fiber optik internet altyapısı ihaleleri tamamlandı ve 30 bin okula çok fonksiyonlu network yazıcı dağıtıldı. Bütün okullarını ADSL, Uydunet gibi yöntemlerle internete bağlayan MEB, FATİH Projesi kapsamında fiber kablolama altyapısı kurulan okulları, geniş bant yüksek hızlı fiber internet (VPN) erişimine açıyor.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı´nın talimatıyla; Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, gelecek yıldan itibaren artan yerlilik şartıyla üretilecek tabletler, 9. sınıf öğrencileri başta olmak üzere bütün öğretmen ve öğrencilere ulaştıracak.

 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No.8 06560 Yenimahalle / ANKARA - 0 (312) 296 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.